Házi vízművekről bővebben
Mi a házi vízmű?
A házi vízmű egy olyan hidrofor tartállyal és nyomáskapcsolóval egybeépített szivattyú, ami képes ellátni házak, nyaralók vízellátását vagy öntöző rendszerek betáplálását. Házi vízművet a legtöbb esetben Jet rendszerű szivattyúval láttak el, hogy biztonságosan lehessen telepíteni fúrt vagy ásott kutakhoz. Ha nem kellett felszívást biztosítani, akkor alkalmazhatóak voltak a több járókerekes szivattyúk házi vízmű szivattyújaként. Ha ráfolyásként alkalmaznak házi vízművet, akkor megfelelő lehet centrifugális szivattyú vagy periférikus szivattyú is. Ezek a mechanikus házi vízművek.
A mechanikus házi vízmű
A házi vízműveket el kell látni egy nyomáskapcsolóval vagy olyan vezérlővel, ami biztosítja a szivattyú indulását és leállítását. A nyomáskapcsoló pont ezt a feladatot látja el. Érzékeli, ha leesik a nyomás a rendszerben vagy a hidrofor tartályban, és adott értéken indítja a szivattyút. Ha megszűnik a térfogat áram, vagyis elzárják a csapot, a szivattyú közben tovább működik, míg a nyomáskapcsolón beállított kikapcsolási értéket el nem éri. Tehát van egy kikapcsolási és bekapcsolási nyomásérték. A kettő között úgy tud működni a rendszer, hogy a hidrofor tartályban az előfeszítés tolja ki magából a vizet. Ez a rendszer addig tud jól működni, amíg a hidrofor tartályban megvan a megfelelő előfeszítés. Ha az előfeszítés megszűnik, diffundáció lép fel, akkor a rosszul működő nyomáskapcsoló hirtelen indítja és állítja le a szivattyút működés közben (nyitott csapnál), akár minden másodpercben. Mintha folyamatos kattogást hallanánk. Ezért a házi vízműveket rendszeresen ellenőrizni kell. Az előfeszítő nyomást legalább 3 havonta kell ellenőrizni.
Házi vízmű összeszerelése
Mivel a házi vízmű három fő részből tevődik össze, ezért mi magunk is kiválaszthatjuk, hogy hogyan akarjuk összeszerelni. Ha a vízfelhasználásunk magas, akkor választhatunk nagyobb vízszállítási szivattyút a vízműre. Ha a felhasználás azt kívánja, hogy lassan kell a vizet adagolni mint például a csepegtető rendszereknél, akkor választhatunk nagyobb térfogatú hidrofor tartályt. Ha a felhasználás azt kívánja, hogy állandó víznyomással és térfogatárammal kell a vizet áttolni a rendszeren, mint a hőcserélők esetén, akkor akár áramlásvezérlővel is elláthatjuk a házi vízművet. Áramlásvezérlős házi vízművek esetén figyelni kell arra, hogy a szivattyú csak teljes zárónyomás elérése után fog leállni. A zárónyomás a szivattyú teljes emelési magassága. Az összeszerelésnél arra kell figyelni, hogy a szivattyú kilépő éléhez kell telepíteni egy 5 ágú rézidomot, amibe be lehet csavarni a nyomásmérőt, nyomáskapcsolót és egy flexibilis csövet ami a hidrofor tartályba vezet. Áramlásvezérlős házi vízműveknél összeszerelésénél arra kell figyelni, hogy a szivattyúba kell a vezérlőt elhelyezni, arra tenni a T idomot, amiből kell a flexibilis csövet a hidrofor tartályba bekötni.
Automata házi vízművek (okos vízművek)
Az állandó, mindennapos használat esetén a legfontosabb talán a komfortérzet, amit a házi vízmű képes nyújtani. Állandó víznyomás, állandó vízmennyiség. Sajnos ez nem minden esetben állja meg a helyét. A régi típusokat felváltják a frekvencia vezérelt házi vízművek, amiket okos vízműnek is szoktak nevezni. A frekvencia vezérelt vízművek képesek érzékelni a rendszerben a nyomásváltozást, ami csap nyitáskor vagy elzáráskor keletkezik. A nyomásváltozást a másodperc tört része alatt érzékeli és a szivattyú fordulatszámát változtatva tartja a rendszerben az előre beállított nyomást. Már régóta léteznek frekvencia vezérelt szivattyúk, amik biztosítani tudják az állandó víznyomást de a programozásuk külön szakértelmet kíván. Az újfejlesztésű házi vízművek esetén nincs szükség programozói tudásra. Felhasználó barát, egyszerű telepítés jellemzi. A új automata házi vízműveket is lehet szerelni kutakra, ebben az esetben arra kel figyelni, hogy a víz szintje (üzem közben) ne legyen lejjebb -8 méternél, de alkalmazhatóak nyomásfokozó szivattyúként is. Ha nyomásfokozásra használjuk, akkor ki kell kapcsolni a váltószelepet, ha a házi vízmű szivattyúja el van látva vele.
Ház vízművek otthoni karbantartása
A legtöbb esetben amikor egy házi vízművet megvásárolunk nem gondolunk arra, hogy a készüléket 3-6 havonta ellenőrizni kell. A leggyakoribb hiba, hogy a tartályban az előfeszítő nyomást nem ellenőrizzük. A házi vízművek ma már csak előfeszítő membrános hidrofor tartállyal vannak szerelve, de régebben vaslemez tartályos megoldások is voltak. Amennyiben vaslemez hidrofor tartályt előfeszítő membrán nélkül vásároltunk, levegő beeresztő csappal kell ellátni vagy automata levegő betáplálóval kell szerelni. A vaslemez tartályokat pumpaszeleppel látták el és azt fújkálták, a vízbe fújták a levegőt és 1-2 nap múlva megint hibásan működött a rendszer. A megfelelő karbantartást, levegő pótlást úgy kell elvégezni a vaslemez tartályoknál, hogy a szivattyút áramtalanítani kell és a rendszerből teljesen le kell engedni a vizet. Egy nyitott csapon keresztül levegőt kap a rendszer. Ezek után vissza lehet kapcsolni a szivattyút. A tartályba így ki tud alakulni a víztér és a légtér külön.
Előfeszítő membrános hidrofor tartállyal szerelt házi vízműveknél hasonlóképpen kell eljárni. A szivattyú áramtalanítása után a tartályon a pumpaszelepen keresztül ellenőrizni kell a levegő nyomását. Ha a pumpaszelep megnyomásakor levegő vagy semmi nem jön ki, akkor nagy valószínűséggel diffundációval állunk szemben. A diffundáció jelentése, hogy gáz halmazállapotú anyag áthalad szilárd halmazállapotú testeken. A levegő elmegy a membránon keresztül. Ha a pumpaszelep megnyomásakor víz jön ki, akkor a membrán a hidrofor tartályban kiszakadt, cserélni kell. A helyes légnyomást úgy kell beállítani a hidrofor tartályban, hogy a szivattyú indítási értékének a 0,9x-ese legyen. Ha a szivattyú 2 báron kapcsol be, akkor a levegő előfeszítő nyomása 1,8 bár legyen. Amikor a levegőt pótoljuk a tartályban, egy csapnak minden esetben nyitva kell lenni, hogy a fölöslegesen a tartályban maradt víz távozni tudjon. Az előfeszítő nyomást 3-6 havonta ellenőrizni kell és legalább 1 bárnak kell lenni a tartályba.
A automata, vagy más néven okos házi vízművek el vannak látva belső hidrofor tartállyal, ami 0,5-1 literes. Ebbe is kell ellenőrizni a nyomást. Nem szükséges, de ajánlott az okos házi vízműveket egy független, 20-24 literes hidrofor tartállyal együtt szerelni. Az előfeszítő nyomás beállítása ezekre is vonatkozik.
Ha a házi vízmű szivattyú részéből szivárog a víz, az otthoni javítást nem ajánljuk! Fel kell keresni egy szivattyú javítással foglalkozó szervizt vagy az üzletet, ahol a házi vízművet vették. Figyelmeztetés! A legtöbb esetben a szakkereskedések csak a náluk vásárolt szivattyút vagy házi vízművet javítják garanciális időszakon túl, illetve barkácsboltokban vagy szuper webáruházakban vásárolt készüléket nem javítják! Vásároljon olyan helyről, ahonnan biztosítják a készülék javítását!