Merülő szivattyúkról bővebben
Mire használható egy merülő szivattyú?
A merülő szivattyú használatát a kialakításuk és gyártásuknál felhasznált anyagminőségük határozzák meg. A szennyvizek szivattyúzásához általában rozsdamentes járókerékkel ellátott, és oldalsó kivezetésű merülő szivattyú ajánlatos, ami készülhet öntöttvasból vagy rozsdamentes lemezből. Merülő szivattyúk háztartási szennyezett vízhez, - ami általában mosogatólé vagy olyan vizek, amik enyhe lúgos vagy savas kémhatásúak - készülhetnek rozsdamentes anyagból vagy műanyagból is. Minden merülő szivattyút alkalmazhatunk tiszta, kémiailag semleges vizek szivattyúzásához, ami nem robbanásveszélyes. Ezeken kívül gyártói meghatározáshoz kell igazítani a felhasználás igényét.
Merülő szivattyú enyhén lúgos vagy savas vizekhez
Enyhén lúgos vagy savas vizek származhatnak konyhai melléktermékből, vagyis elhasznált mosólé vagy mosogatólé vizeiből. Ezek a vizek nem tartalmaznak úszó, lebegő szennyeződéseket, ezért a zárt járókerekes merülő szivattyúkkal is lehet szivattyúzni ezeket a vizeket. Viszont a kémhatásuk lehet maró, vagyis rozsdamentes járókerékkel ellátott szivattyúk használata ajánlott. Hasonló maró hatású vizek lehetnek a sós vizek, amiket dézsafürdőben vagy tengervizes medencékben alkalmaznak. A sós vizekhez is alkalmazható rozsdamentes merülő szivattyú.
Merülő szivattyú zsompba
A zsomp kialakítás egy olyan rész a talajszinten, ahol a víz összegyűlhet, így könnyebben ki lehet szivattyúzni az adott helyről a vizet. Medence gépészeti aknák vagy olyan aknák, ahol tiszta vizes szerelvényezés van, egyszerű biztonsági zsompszivattyúkat lehet alkalmazni. Automata úszókapcsolóval ellátott merülő szivattyú használata lehet a legegyszerűbb, mivel ha a zsomp megtelt, az úszókapcsoló felemelkedik, ezáltal bekapcsolja a szivattyút. Ha a víz kifogy a zsopból, akkor az úszókapcsoló leesik, ezáltal leállítja a szivattyút. Ha talajvizet gyűjtünk aknába vagy zsompokba, fennáll a veszélye, hogy kavicsszemek kerülhetnek a szivattyú szívó részéhez, amit be is szívhat. Ha a kavicsot beszívja a szivattyú, bekerül egy örvénybe, amit a szivattyú járókereke kelt, és nagy erővel vághatja a szivattyú falának, ezért ilyen vizek szivattyúzásához a lemezfalú szivattyúk használata megfelelő. A lemezfalú szivattyúk kaviccsal találkozva csak horpadnak, nem repednek.
Mikor nem alkalmazható a merülő szivattyú?
Az egyszerű merülő szivattyúkat nem szabad tavak aljának a kotrására, vagy tisztítására alkalmazni. Igaz, hogy ezekhez is merülő szivattyú való, de speciális kotró merülő szivattyú. A kotró merülő szivattyúk tengelye végén egy kotró lapát található, ami fellazítja az aljzatot, így könnyebben lehet szivattyúzni a homokos vizet. A kotrószivattyú nagy koptató anyagok szivattyúzásához is alkalmas. Merülő szivattyúk nem alkalmasak öntöző rendszerek megtáplálásához, mert nem képesek nyomást előállítani, kivétel az ásott kút szivattyúk! Merülő szivattyút nem érdemes sekély mélységű ásott kutakhoz alkalmazni, ha a kút gyenge vízadó képességű. Előfordulhat, hogy az ásott kút is magas vízadással rendelkezik, de csak akkor lehet merülő szivattyúval szivatni, ha a sekély mélységű. Jellemzően a merülő szivattyúk nagy vízszállításra képesek alacsony nyomás mellett.