Szennyvíz szivattyúkról bővebben
Nyitott járókerekes szennyvíz szivattyú
A nyitott járókerekes szennyvíz szivattyúk a legalkalmasabbak a szennyvíz szivattyúzásához. A szivattyú alján, ami be tud lépni szennyeződés, az nagy valószínűségfel ki is tud menni a nyomó oldalon. A nyitott járókerekes szennyvíz szivattyúk úgy vannak kialakítva, hogy a járókerék vagy centrifugális hatást keltve szinte hozzá sem ér a szállítandó közeghez, vagy mint a TUBE járókerék, forgó mozgással szinte préseli a szennyeződést kifelé a szivattyúból. Felmerül az a tény, hogy akkor mitől tud mégis eldugulni a dugulásmentes járókerék? A dugulásmentes járókerék akkor tud eldugulni, ha a vízben olyan mértékű szennyeződés van, amit már nem képes a szivattyú elviselni. A szennyvíz szivattyúk csak megfelelő vízmennyiség mellett tudják a szilárd szennyeződéseket szállítani. Ha nincs víz, a szivattyú eldugul. A másik probléma a szálas, vízben nem oldódó szennyeződés. Ez a szennyeződés képes a szennyvíz szivattyú tengelyére felcsavarodni és a szivattyút megszorítani, esetleg útját állni a többi szilárd szennyeződésnek.
Darálókéses szennyvíz szivattyúk
A darálókéses szennyvíz szivattyúk minden problémát megoldanak és a vízben lévő összes szennyeződést ledarálják..mondják sokan, tévesen! A darálókéses szennyvíz szivattyúk sem tudnak minden vízben lévő szennyeződést ledarálni, sőt, bizonyos szilárd vízben nem oldódó anyagok veszélyt jelentenek a biztonságos üzemeltetésre. A darálókéses szennyvíz szivattyúk tengely végén egy kés helyezkedik el, ami igen nagy sebességgel, akár 60000 fordulat/perc (bizonyos típusoknál) forog, ezáltal szecskázza fel a szennyező anyagot ami a vízben található. Hasonló elven működik az őrlőkéses szennyvíz szivattyú is. Ezekre a szivattyúkra nagy veszélyt jelentenek a vízben nem oldódó műanyag szálakat tartalmazó popsitörlő kendők és a tampon zsinórok. Ezek az anyagok nem oldódnak vízben és képesek kötéllé összeállni. Egy idő után felcsavarodnak a szennyvíz szivattyú tengelyére, és megszorítják a szivattyút. Ha nincs kiépítve szivattyúvédelmi elektronika, akkor amellett, hogy a szennyvíz kiléphet az aknából, a szivattyú is leéghet. Mit lehet tenni ellene? Az lenne a legjobb, ha vízben nem oldódó szennyeződések nem kerülnének az átemelő aknába. Ha nem tudjuk ezt a dolgot elkerülni, akkor ki kell építeni egy szennyvíz szivattyú vezérlőt, ami képes figyelni, hogy a szivattyú megszorult. Szorulás esetén riasztó fény- és hangjelzést ad ki.
Mikor kell darálókéses szennyvíz szivattyút használni?
Darálókéses szennyvíz szivattyút akkor kell használni, ha a tervező a tervben előírta. Ha nincs terv, akkor abban az esetben, ha a szennyvizet több, mint 100 méter távolságra kell szivattyúzni. Akkor is darálókéses szennyvíz szivattyút kell alkalmazni, ha a fogadó közműszolgáltató csatornája nyomott rendszerű. Minden más esetben a nyitott járókerekes szennyvíz szivattyú alkalmazása ajánlatos.
Ne alkalmazza a darálókéses szennyvíz szivattyút tavak iszapos vizeihez, iszapos vizek szivattyúzásához, kotrásához. Akkor sem ajánlatos, ha talajvizet kell szivattyúzni. A talajvíz tartalmazhat kavicsot vagy kavics darabokat, amik hamar tönkretehetik a vágószerkezetet.
Zsomp szivattyúk, csurgalék vizek
A csurgalék vizek olyan vizek, amik összefolytak egy felhasználás során valamiféle melléktermékként. Ilyenek lehetnek gyümölcsmosók elhasznált vize, páralecsapódás, kondenzvíz, mosólé vagy mosogatólé. Ezek a vizek általában szilárd koptató anyagoktól mentesek, ezért felső kivezetésű szennyvíz szivattyúk is alkalmazhatóak szivattyúzásukhoz.